Golfový lakeť

Autor: Július Kazimír | 1.7.2013 o 12:33 | Karma článku: 4,77 | Prečítané:  1697x

Len čo sa vplyvom Golfského prúdu vyčasí, prúdia golfoví nadšenci na svoje ihriská ako starodávni bojovníci. Pribúda naverbovaných dobrovoľníkov, ktorí často ani netušia do čoho idú a vracajú sa z boja s obávanou bolesťou na vnútornej strane paže, s takzvaným "golfovým lakťom".

Výnimočný šport

Golf, pôvodne kratochvíľa škótskych pastierov sa stal postupne najpopulárnejším sólo športom planéty. Pre mnohých však zostáva synonymom aristokratického spôsobu života pre znudené elity. A práve táto nálepka znemožňuje pochopiť pravú podstatu golfu, jeho výnimočné pravidlá, uhrančivú krásu a pohybový zážitok.

Golf
Foto: sxc.hu

Aktivita pre seniorov ?

Pre povrchného pozorovateľa je golf príkladom pohybovej aktivity, v ktorej sa nedeje nič mimoriadne. Mnohí odvrknú, že pri športe potrebujú cítiť telo a golf si nechajú na dôchodok. Ale už po prvej lekcii cíti začiatočník každý sval a nestačí čipernému dôchodcovi, ktorý zvládne v kopcovitom teréne nachodiť aj 10 km a ešte presne odpaľuje. Ešte deprimujúcejšia je počiatočná nemotornosť. Všetko napraví prvý perfektný zásah a dlhá, nádherná parabola letiacej loptičky. Nasleduje dobre známa story: nadšenie, vášeň, závislosť.

Myseľ a telo

Úder golfovou palicou je v zásade neprirodzený pohyb a vyžaduje mimoriadnu mentálnu sústredenosť a koordináciu svalov celého tela. Odborníci spočítali, že počas golfového švihu sa dá urobiť až dvesto rôznych chýb. Tu už nestačí telo z posilňovne a kilometre z bicykla. V golfe pracujú desiatky svalov a výsledok je na milimeter presný zásah. Najlepší hráči sveta drajvujú štvorcentimetrovú loptičku až na hranicu 300 metrov, svetový rekord 471 metrov však drží americký 64 ročný dôchodca!

Bolesť na vnútornom lakti

Odborníci vedia, že v prípade golfového lakťa sa jedná o preťaženie svalov na vnútornej strane predlaktia. V mieste ich spoločného šľachového odstupu v oblasti lakťa sa v dôsledku preťaženia postupne vytvorí bolestivý lokálny zápal. Liečba je často dlhodobá, lebo prvé príznaky sa podceňujú.

Nehrám golf a bolí ma lakeť

Aj ten, kto si golf nemôže dovoliť, diagnózu si dopriať môže. Kto neverí, nech ručne odskrutkuje 100 šróbov. A tak do našich ambulancií prichádzajú údržbári, víkendoví remeselníci, manažéri, ktorí si stereotypnou aktivitou zapríčinia ten istý bolestivý syndróm. Bez akejkoľvek regenerácie pracujú a športujú aj cez začínajúci diskomfort. A keď sa zákonite dostaví bolesť, vyžadujú okamžitú úľavu a nastolenie pôvodného poriadku.

V golfe víťazí ten, kto má v danej chvíli najlepšiu myseľ. Takže nezaškodí nad pohybom občas trochu popremýšľať, na všetko nestačia ostré lakte ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?