Viete čo má spoločné Pilates a Mozart?

Autor: Július Kazimír | 24.6.2013 o 21:30 | (upravené 24.6.2013 o 22:07) Karma článku: 7,25 | Prečítané:  351x

Hudba lieči! Pre mnohých ľudí je hudba iba umelecký zážitok. Je ale preukázané, že chvíle s hudbou pozitívne vplývajú na zdravie a kvalitu života. Podľa Pytagora matematické pomery medzi frekvenciami tónov stupníc vyjadrujú istú harmóniu, ktorou sa riadi celý vesmír. A to isté platí aj pre vnútorný svet človeka a jeho zdravie - mozgové centrá produkujú v rámci hudobného zážitku viacej endorfínu, tzv.hormónu šťastia.

Pohyb uzdravuje

A podobne je to s telocvikom. Pre niekoho iba nudná povinnosť, otrava, zbytočné mordovanie tela. Za všetko hovorí telocvik v našich školách a demotivovaní žiaci, či študenti. V ére počítačov a sociálnych sietí sa vôbec hýbeme málo, hoci možností je viac. A pritom je jednoznačne dokázané, že fyzická aktivita pozitívne vplýva na ľudský organizmus a vylepšuje náladu. Stačí sa pozrieť na seniorov, ktorí s úsmevom na tvári robia horskú turistiku.

Mozartov efekt

Pred 20 rokmi sa v odbornej tlači objavili prevratné závery experimentov z americkej university vo Wisconsine. U pokusných osôb sa ukázalo, že pri počúvaní Mozartovej sonáty sa zlepšila časovo-priestorová predstavivosť. Správy obleteli svet a začalo sa hovoriť o Mozartovom efekte. Vedci hovoria, že pri počúvaní Mozartovej hudby dochádza k pozitívnemu, radostnému vzrušeniu, ktoré môže ovplyvniť mozgové funkcie. Hudobní teoretici vysvetľujú fenomén zvláštnou formou Mozartových skladieb. Kombinuje sa v nich usporiadanosť a predvídateľnosť s istým druhom náhodnosti a nepredvídateľnosti. Zvláštnosť tej kombinácie tvorí samotnú podstatu génia veľkého Amadea.

Efekt Pilates

Fitness centrá z času na čas tiež obletí nejaké nové cvičenie a kým zapadne, stane sa na krátky čas hitom. Sú však aj gymnastické systémy, ktoré sa objavili už dávnejšie a nestratili dodnes popularitu. Jedným z nich je Pilatesova metóda. Jej autor už pred 100 rokmi vymyslel a navrhol sériu 34 cvikov, ktoré nikto dovtedy nevidel. Tieto cvičenia neuveriteľným spôsobom namáhajú povrchové i hlboké svaly a za krátky čas vybudujú pevné a pružné telo u každého. Kreácie sú elegantné a krásne. Jav je známy pod menom Pilatesov efekt a slogan tvorcu hovorí, že po 10 lekciách sa budete lepšie cítiť, po 20 lekciách budete lepšie vyzerať a po 30 lekciách budete mať celkom nové telo! Metóda je v istom zmysle viac ako púhe cvičenie, jedná sa o harmonické a premyslené zreťazenia jednotlivých cvikov. Akcia tela je pritom po celý čas pod kontrolou mysle. Joseph Pilates svoju precíznu gymnastiku navrhol ako individuálne cvičenie, preto sa v skupinovom cvičení stráca časť jej krásy a efektu.

Kombinácia hudby a pohybu

Pilatesov efekt sa dá perfektne využiť aj v terapeutickom cvičení, najmä pri ochoreniach chrbtice. Dôležité je správne cvičenie s vyškoleným fyzioterapeutom. Pacienti sa postupne vracajú k dávno zabudnutým rekreačným a športovým aktivitám. Cvičenia pravidelne podfarbuje motivačná hudba a celkom nedávno odborníci spojili oba efekty do harmonického celku. Pilatesove cvičenia na pozadí Mozartovej hudby akoby stelesňovali tie najlepšie vlastnosti človeka.

Je v nich múdrosť i sila, vášeň i disciplína, pokora i odvaha...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Za státisíce dolárov 30 miliárd škody. Ako sa terorizmus vypláca

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?