Sekunda medzi nebom a zemou

Autor: Július Kazimír | 4.7.2013 o 8:34 | Karma článku: 4,82 | Prečítané:  365x

Sú veci medzi nebom a zemou... Levitácie, predtuchy i zázračné uzdravenia. A potom sú ľudia medzi zemou a nebom. Zázračné deti, ktoré predčasne dospeli a dospelí, ktorí detinsky čakajú na zázrak. Ale nás tentokrát fascinuje jediná sekunda mimo gravitácie. Toľko totiž trvá pružný výskok profesionálneho basketbalistu.

Zázrak Magic Johnson

Earvin "Magic" Johnson je mnohými odborníkmi považovaný za najlepšieho basketbalového rozohrávača všetkých čias. Rozohrávač je kľúčovou postavou basketbalu, srší nápadmi, diktuje tempo, udáva tón a diriguje útok. Chrabrý rytier so srdcom leva, ktorý nikdy nezabúda na svoju družinu. Základné krédo basketbalu je totiž MY a krása tejto hry tkvie v prihrávke. Koš je iba nádherné individuálne JA, ktoré korunuje kolektívne úsilie. Magic dostal prezývku pre svoju neuveriteľnú, zázračnú schopnosť prihrať spoluhráčovi loptu na milimeter presne a vždy inak, lepšie ako by to prepočítal i ten najlepší computer. Presadil nové, oku diváka lahodiace poňatie hry, tzv. showtime.

Hravosť mysle

Niečo také dokáže iba hravá myseľ z onoho sveta medzi nebom a zemou, myseľ plná fantázie, kreativity a žičlivosti. Prihrávky dopredu, dozadu, poza chrbát, medzi nohy, cez hlavu, vo výskoku i v otočke, Johnson bol akoby zakaždým sekundu pred reálnym časom a z možných kombinácií dokázal vybrať tú najkrajšiu a najefektívnejšiu. Výskumy ukázali, že takýto pohyb musí byť 200 000 krát nacvičený, aby sa stal automatickým reflexom v akejkoľvek situácii. Ale akokoľvek skvele kraľoval magickej džungli pohybu medzi basketbalovými košmi, šťastena mu napokon dala košom ...

Osud tela

V roku 1991 Magic Johnson nečakane oznámil miliónom fanúšikom na celom svete, že musí ukončiť svoju profesionálnu kariéru. Dôvod? Pozitívne testy na vírus HIV. Fenomenálny basketbalista narodený v znamení Leva sa prakticky stiahol zo športovej arény, ale o svoj život bojoval ako lev. Založil nadáciu a podstúpil najmodernejšiu kombinovanú liečbu, ktorá znížila vírusovú záťaž jeho organizmu na minimum. Zaradil sa tak k asi 3 % infikovaných nosičov, ktorí prežívajú a nejavia symptómy AIDS. Sám Magic to hodnotí ako zázrak a verí, že mu v tom pomohol pravidelný pohyb. Ráno odbehá 8 km, potom behá 15 minút po schodoch, neskôr absolvuje 90 minútový program v posilňovni a 3 hodiny strávi tréningom basketbalu. Deň za dňom, už viac ako 20 rokov...

Slabosť a sila

Magic Johnson bol prvou športovou celebritou, ktorá sa dokázala otvorene priznať k pozitivite HIV. Podľa prognóz vedcov a štatistikov levom hrozí vyhubenie. Ale nemusí to byť pravda. Lenže, ako silný musí byť človek, aby si priznal vlastnú slabosť ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?